SUKCES NASZEGO PRZEDSZKOLA

15 dni temu

Dnia 12 kwietnia, odbyło się podsumowanie konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Tarnowa we współpracy z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego. Konkurs miał na celu wykonanie budki lęgowej pod hasłem “ZAPROśMY PTAKI DO TARNOWA”. Nasze przedszkole po raz kolejny brało udział i tym razem zdobyliśmy TRZECIE MIEJSCE. Serdecznie dziękujemy tacie naszego przedszkolaka Mikołaja B., również Mikołajowi, za wykonanie budki lęgowej na konkurs.

Budki lęgowe stanowią jedną z najpopularniejszych form pomocy dla ptaków na terenach miejskich. Wykorzystuje je kilkanaście gatunków, głównie dziuplaków (np. szpak, sikory, mazurek, muchołówka żałobna) oraz półdziuplaków (kopciuszek, muchołówka szara). Istnieje kilka typów skrzynek lęgowych, przeznaczonych dla różnych gatunków ptaków, różniących się przede wszystkim średnicą otworu wlotowego i odległością między otworem a dnem skrzynki.

Wykonanie budki lęgowej, choć pozornie nie jest trudnym zadaniem, wymaga zachowania odpowiednich zasad konstrukcji. Ważne jest, aby budka była właściwie zbudowana, ponieważ w źle skonstruowanej budce łapy kota lub kuny mogą łatwo dosięgnąć piskląt.