Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna prowadzona już w przedszkolu ma do spełnienia szereg celów. Najważniejsze z nich to skorygowanie istniejących zaburzeń ciała, niedopuszczenie do powstania wady postawy ciała - gdy zaistnieją warunki sprzyjające ich powstaniu, a także doprowadzenie sprawności dziecka do stanu uważanego za prawidłowy. Prowadzone przeze mnie zajęcia gimnastyki korekcyjnej są specyficzną formą ćwiczeń fizycznych, w których ruch został w pewnej mierze podporządkowany celom terapeutycznym. Zajęcia te odbywają się w małych grupach. Uczęszczają na nie dzieci, wykazujące wady postawy lub obniżenie ogólnej sprawności fizycznej (na podstawie zaświadczenia lekarskiego).

Założone cele zostają osiągnięte poprzez realizację zadań:

1. Wyrabianie u dziecka nawyku prawidłowej postawy ciała w sytuacjach dnia codziennego;

2. Wytwarzanie silnej i wytrzymałej stabilizacji mięśniowo – więzadłowej kręgosłupa;

3. Podnoszenie ogólnej wydolności fizycznej;

4. Uzyskiwanie pełnego zakresu ruchu w stawach;

5. Wyeliminowanie ewentualnych kompleksów psychicznych i fizycznych spowodowanych uczestnictwem na zajęciach;

6. Wdrażanie do rekreacji ruchowej uwzględniając elementy profilaktyki i korekcji zaburzeń zagrażających lub już istniejących u dziecka;

7. Wyrabianie nawyku dbania o zdrowie i higienę ciała;

8. Uświadomienie rodzicom przyczyn i skutków wystąpienia wad postawy;

9. Opanowywanie przez dziecko i jego środowisko opiekuńcze wiedzy i umiejętności dotyczących spraw jego zdrowia związanych z wadą.

Ze względu na dostrzeżone potrzeby, praca na zajęciach z gimnastyki koncentruję się wokół dzieci:

• z wadami kręgosłupa;

• z wadami stóp i kolan.

Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej prowadzi instruktor Pani Katarzyna Malinowska,  2 razy w tygodniu po 30 min. (poniedziałek, wtorek). Zakwalifikowane dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach, są aktywne, radosne i świadome celowości ćwiczeń. Odpowiednie metody, przyrządy i przybory do ćwiczeń uatrakcyjniają gimnastykę.

Logopedia

Działania logopedyczne obejmują:

1. Diagnozę logopedyczną (badanie mowy i sprawności narządów artykulacyjnych, badanie słuchu fonematycznego, zasób słownictwa i sposobu wypowiedzi);

2. Zajęcia z dziećmi mające na celu nauczenie prawidłowego wymawiania głosek, a obejmują:
    * ćwiczenia oddechowe;
    * ćwiczenia artykulacyjne;
    * ćwiczenia słuchowe;
    * ćwiczenia kształtujące prawidłową wymowę, niwelowanie zaburzeń;
    * ćwiczenia stymulujące rozwój mowy.

Prowadzone zajęcia logopedyczne:

1. Stymulują rozwój mowy dziecka;

2. Powodują odprężenie psychiczne;

3. Budzą wiarę we własne siły;

4. Dają lepsze samopoczucie na skutek możliwości lepszego kontaktu werbalnego z otoczeniem i braku skrępowania wynikającego z nieprawidłowej wymowy.

W roku szkolnym 2021/ 2022 zajęcia logopedyczne prowadzone są przez nauczyciela logopedę mgr Barbarę Środulską  w dniach:

Poniedziałek 7:00 do 8:30  i 12:30 do 15:00

Środa –  1200- 1400

Język angielski

Zajęcia z języka angielskiego mają być wprowadzeniem do dalszej systematycznej nauki, mają zachęcić i zaciekawić dzieci. Zajęcia prowadzone są dla wszystkich dzieci, w obu grupach. Zajęcia  grupie 5,6 latków prowadzone sa we wtorek i w czwartek. Zajęcia w grupie młodszej ( 3-4 latki ) prowadzone są we wtorek i czwartek. Oprócz tego, na bieżąco, realizowany jest Program: Dwujęzyczny Przedszkolak, polegający na oswajaniu dzieci z językiem obcym podczas codziennych, rutynowych czynności. Zajęcia prowadzi nauczycielka  Pani Magdalena Nowicka.

Zajęcia z religii

Zajęcia dodatkowe z religii prowadzone są  2 razy w tygodniu ( wtorek, czwartek).

Znalezione obrazy dla zapytania gify plastyczne