Przedszkole Publiczne Nr 27
Strona głowna  /  Religia
Religia

T: Wakacje czasem radosnego wypoczynku z Bogiem.

(23.06.2020 r).

 

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/  wakacje –  malowanka.

 

 

Zbliżające się wakacje

 

Dzisiaj spotkamy się po raz ostatni przed wakacjami. To czas, który kojarzy nam się z odpoczynkiem, z wyjazdami. Przed każdym wyjazdem rodzice pakują w różne torby, walizki, plecaki wiele rzeczy. Również ja zapakowałem do plecaka przedmioty, które przydadzą się na wakacjach. Do wakacji powinniśmy się dobrze przygotować.

Wakacje to czas odpoczynku, zabaw, zwiedzania ciekawych miejsc. Nie możemy jednak zapominać o Jezusie, dlatego wśród przedmiotów przydatnych podczas wakacji znalazł się różaniec i modlitewnik.

W ciągu całego roku szkolnego spotykaliśmy się razem, rozmawialiśmy o Jezusie. On był z nami, mówił do nas. – Gdzie będziemy mogli Go spotkać w czasie wakacji?

 

Z Jezusem możemy się spotykać wszędzie: w górach, w lesie, na łące, w parku, nad wodą. Jezus chce, abyśmy byli szczęśliwi. Pragnie, abyśmy się cieszyli słońcem, ciepłą wodą, śpiewem ptaków, kwiatami na łące i drzewami w lesie. Chce także spotkać się z każdym z nas nie tylko w tych miejscach. Jest jedno miejsce bardzo szczególne, wyjątkowe – to kościół.

 

 

Zabawa przy muzyce

 

Jezus czeka na spotkanie z nami. Gdy z Nim rozmawiamy, okazujemy Mu swoją miłość. W sposób szczególny czynimy tak podczas Mszy Świętej. Spróbujemy to przedstawić podczas zabawy przy muzyce.

K. przy pomocy kilku szarf lub skakanek wyznacza miejsce (najlepiej przy ścianie, na której wisi krzyż), które będzie oznaczało kościół.

K. włącza radosną muzykę. Kiedy dzieci słyszą muzykę, biegają po sali – cieszą się wakacjami.

Kiedy K. wycisza muzykę i dzwoni dzwonkiem lub tamburynem (albo włącza nagranie dźwięku dzwonów kościelnych), dzieci biegną do miejsca wyznaczonego przez K. i podają sobie ręce, tworząc krąg kościoła.

Podaliśmy sobie ręce, tworząc kościół. Wśród nas jest Jezus. Zaśpiewajmy Mu piosenkę.

 

 Piosenka „Jezus jest tu”

 

Jezus jest tu

Jezus jest tu,

Jezus jest tu.

O, wznieśmy ręce,

wielbiąc Jego imię.

Jezus jest tu.

 

https://www.youtube.com/watch?v=hF_xwuEPWO0

 

Rymowanka

 

Wakacje radośnie przeżywamy i o Bogu pamiętamy 

 

 

 

T: Szanujemy Krzyż.

(18.06.2020 r).

 

https://www.e-kolorowanki.eu/chrzescijanskie/krzyz-chrzescijanski-malowanka/  Krzyż –  malowanka.

 

 

Krzyże spotykamy w wielu miejscach. Kiedy przechodzimy obok krzyża, możemy się zatrzymać i przeżegnać, aby wyrazić swój szacunek.

Kochane dzieci, na rozpoczęcie i zakończenie każdej katechezy w przedszkolu będziemy wykonywać znak krzyża. Ponieważ ten znak jest wyrazem naszego szacunku i miłości do Jezusa, będziemy starać się stać prosto i nie rozmawiać. Znak krzyża wykonujemy starannie. – Jak możemy okazać szacunek krzyżowi w sali? – Jak możemy okazać szacunek przydrożnemu krzyżowi?

 

 

 Piosenka „Rysuje Krzyż z kropelka krwi”

 

Rysuję krzyż z kropelką krwi i jedną dużą łzą.

Za krzyżem drzwi, do nieba drzwi,

dla mnie otwarte są.

Za ten krzyż i Twoje łzy, za serdeczne krople krwi,

Jezu, dziękuję Ci.

 Za otwarte nieba drzwi, dróżkę, którą szedłeś Ty,

Jezu, dziękuję Ci.

 

Rymowanka

 

Kiedy wzrok na krzyż kieruję,

 miłość do Jezusa czuję.

 

 

 

 

T: W mojej rodzinie przebywamy i modlimy się razem.

(16.06.2020 r).

 

https://pl.pinterest.com/pin/442830575862009073/ wspólna modlitwa –  malowanka.

 

 

Niedziela dla Boga i rodziny

 

Niedziela dla Boga i rodziny Niedziela to ulubiony dzień Kacpra, ponieważ rodzice często organizują wtedy ciekawe zajęcia. Ostatnio też tak było. Po śniadaniu, jak co tydzień, wszyscy razem poszli do kościoła na Mszę dla dzieci. Gdy wrócili do domu, tata powiedział do mamy: – Taka piękna dzisiaj pogoda. Może byśmy wybrali się do twoich rodziców. Mama się ucieszyła, a Janek zawołał: – Super! Kacper, jedziemy na wieś do babci Zosi i dziadka Tomasza! Chłopcy bardzo lubili jeździć do dziadków. Można tam przecież urządzać tyle ciekawych zabaw. Janek z Kacprem szybko zaczęli pakować niezbędne zabawki: wzięli swój nowy, piękny latawiec i piłkę. Kiedy wszystko było gotowe i cała rodzina wsiadła do auta, tata rozpoczął modlitwę o szczęśliwą podróż. Na koniec wszyscy wspólnie powiedzieli „Amen” i ruszyli w drogę. Podczas jazdy urządzili konkurs na najładniejszą piosenkę. Zwyciężyła mama. Potem wszyscy żartowali i śmiali się. Dziadek i  babcia bardzo się ucieszyli z  odwiedzin i  serdecznie przywitali się z wszystkimi. Po słodkim poczęstunku Kacper wyjął z auta latawiec i razem z dziadkiem Tomaszem poszli na wzgórze za domem. Tato z Jankiem zajęli się grą w piłkę, a mama rozmawiała z babcią. Wieczorem okazało się, że dziadek przygotował wspaniałą niespodziankę: – Teraz idziemy na ognisko. Upieczemy kiełbaski i ziemniaki. Kacper i Janek z radości aż podskoczyli. – Hura, hura! – krzyczeli chłopcy. Podczas ogniska było bardzo radośnie. Dziadek grał na gitarze, wszyscy śpiewali, a mama opowiadała ciekawe historie. Wieczór zakończyła wspólna modlitwa i pieśń do Maryi, którą zaśpiewała cała rodzina.

 

Rozmowa na temat opowiadania:

 

–  Dokąd udała się rodzina Kacpra po niedzielnym śniadaniu?

–  Co zaproponował tata po przyjściu z kościoła?

– Co zrobiła cała rodzina przed wyruszeniem w drogę?

–  Jak spędzali czas u babci i dziadka?

–  Czym zakończyło się ognisko?

 

Przebywanie w bliskości ze swoją rodziną jest bardzo ważne. W naszych rodzinach możemy wspólnie jeść posiłki, grać w gry, chodzić na spacery. Kiedy razem spędzamy czas, to jeszcze bardziej możemy pokazać, jak mocno się kochamy. Wspólnie także możemy się modlić i dziękować Bogu, że jesteśmy ze sobą.

– Kiedy modlicie się razem z rodziną?

 

 Wierszyk

 

Święty Józef wypoczywa,

 zmęczony robotą.

Jezus krząta się po izbie

 i sprząta z ochotą.

Poukładał już narzędzia,

 podłogę zamiata.

Jaka miła jest rodzinna,

 czysta, ładna chata.

 

 

Rymowanka

 

Moja rodzina jest rozśpiewana,

rozmodlona i kochana.

 

 

 

T: Bóg okazuje miłość każdemu człowiekowi.

(09.06.2020 r).

 

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/dzieci-swiata/–  ludzie – malowanka.

 

 

Podobieństwa i różnice

 

Dobierzcie się w pary. Dzieci siadają na dywanie naprzeciwko siebie. Przyjrzyjcie się, proszę, swojemu koledze lub swojej koleżance. Jak on, ona wygląda? Dzieci opisują kolegę, koleżankę. Potem następuje zamiana. Różnimy się nie tylko wyglądem. Każdy z nas jest inny. Każdy z nas lubi co innego. Zapytajcie kolegę lub koleżankę, co najbardziej lubią robić, co jeść, czym się bawić? Dzieci pytają się nawzajem i udzielają sobie odpowiedzi. Następnie K. pyta wszystkie dzieci: – Czy jest para, w której dzieci mają taki sam kolor włosów? – Czy jest para, w której dzieci lubią jeść taką samą potrawę? – Czy jest para, w której dzieci, lubią się bawić takimi samymi zabawkami? Moi drodzy widzicie, że są ludzie, którzy są do nas podobni, ale są też tacy, którzy się od nas różnią. Mają inny kolor oczu niż my, inne włosy… Chłopcy wyglądają inaczej niż dziewczyny. Są ludzie wysocy i niscy. Jedni ładnie śpiewają, a inni pięknie rysują. 1b. Pogadanka i prezentacja ilustracji Ludzie mówią różnymi językami, różnią się też kolorem skóry. Powiedzcie, proszę, jaki kolor skóry może mieć człowiek?.

 

Pomoc przedszkolna

 

Przedszkolna pomoc Julka miała w przedszkolu wiele koleżanek i kolegów. Często się z nimi bawiła. Z dziewczynkami bawiła się lalkami albo razem rysowały. Z chłopcami układała klocki, a czasem wspólnie biegali po placu zabaw. Pewnego dnia pani katechetka wprowadziła do sali nowego chłopca. Poprosiła go, aby się przedstawił i opowiedział o sobie. – Cześć. Mam na imię Artur. Moja mama musiała wyjechać na kilka tygodni. W tym czasie będę mieszkał u babci i będę przychodził do tego przedszkola. Julka zauważyła, że Artur wcale nie patrzy na nich, lecz dziwnie się rozgląda po sali. Nie wiedziała dlaczego, ale wstydziła się zapytać. Na szczęście pani wyjaśniła. – Kochani, Artur jest niewidomy. – To jak on się porusza? Nie przewraca się o meble? – zapytała Maja. – Na początku na pewno będzie mu trudno poruszać się po sali lub placu zabaw, ale mam nadzieję, że przy waszej pomocy poradzi sobie. – Proszę Pani, ja pójdę z Arturem w parze na stołówkę – zawołała Julka. – A ja zaprowadzę go do łazienki dla chłopców – dodał Kacper. Po chwili wszyscy chętnie bawili się z Arturem i każdy chciał mu pomagać. Po śniadaniu dzieci szykowały się do wyjścia na plac zabaw. Julka chciała pomóc Arturowi. Zdziwiła się, że sam się ubiera i umie szybko wiązać buty, a dużo dzieci z grupy tego nie umie. – Artur, ale ty sobie dobrze radzisz – powiedziała Julka. – Dziękuję – powiedział Artur, a następnie uśmiechnął się i pogłaskał Julkę po głowie.

 

 

 Pytania do opowiadania:

 

– Kogo przyprowadziła pani katechetka do przedszkola?

– Dlaczego chłopiec dołączył do dzieci?

 – Dlaczego dzieci chciały pomagać Arturowi?

– W jakich czynnościach dzieci będą mogły pomagać koledze?

 

 

Rymowanka

 

Chociaż się różnimy,

razem się bawimy.

 

 

 

T: Boże ciało – czcimy Jezusa ukrytego w białym chlebie.

(04.06.2020 r).

 

http://katechezanatana.pl/procesja/–  Boże Ciało – malowanka.

 

Piosenka „Idzie mój Pan”

Idzie mój Pan Ref.:

Idzie mój Pan, idzie mój Pan.

On teraz biegnie, by spotkać mnie. /x2

Mija góry, łąki, lasy,

by Komunii stał się cud.

On chce Chlebem nas nakarmić,

by nasycić życia głód.

 

https://www.youtube.com/watch?v=X6fOq96ZgB0

 

Opowieść o Mszy Świętej

 

Biały Chleb, o którym słyszeliśmy przed chwilą w piosence, pozostawił ludziom Jezus. Kiedy żył na ziemi, spotykał się z uczniami, nauczał i uzdrawiał ludzi z rozmaitych chorób. Gdy zbliżał się czas Jego odejścia z tego świata, zaprosił swoich uczniów na wspólną kolację. Jezus wziął wtedy chleb w swoje ręce i powiedział: „To jest Ciało moje. Zostanę z wami w tym Chlebie na zawsze”. Następnie wziął kielich z winem, podniósł go i powiedział: „To jest moja Krew”. Uczniowie po tych słowach spożyli z Jezusem ostatnią wspólną wieczerzę. Po dziś dzień czynimy podobnie w naszych kościołach.

Codziennie na Mszy Świętej ksiądz bierze biały chleb, wypowiada te same słowa, które powiedział Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy, i chleb staje się Ciałem, a wino Krwią Pana Jezusa. W ten sposób podczas Mszy obecny jest z nami sam Jezus.

 

Zaproszenie do adoracji Ciała Jezusa – prezentacja monstrancji

 

Codziennie możemy odwiedzać Jezusa w kościele. Jest tam zawsze, ukryty pod postacią Białego Chleba, który może być też umieszczony w specjalnym naczyniu, które nazywamy monstrancją.

 

 

Zaproszenie do udziału w procesji Bożego Ciała 

Drogie dzieci, jest jeden dzień w roku, kiedy Jezus „wychodzi” z kościoła pod postacią Chleba i zaprasza nas na wspólną wędrówkę ulicami miasta. Ten dzień to uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywana także Bożym Ciałem.

 

 

Rymowanka

 

Idzie Jezus ulicami,

my witamy Go kwiatami.

 

 

 

 

T: Kocham mojego tatę.

(02.06.2020 r).

 

https://www.e-kolorowanki.eu/kartki-okolicznosciowe/dzien-ojca-taty-kolorowanka/  –  Tata – malowanka.

 

 

Tata to ktoś, kto pomoże, ale i zwróci uwagę, gdy potrzeba.

 

Pytania do ilustracji.

 

– Co spotkało Kacpra?

– Kto mu pomógł?

– Jak zachowywała się w kościele Julka?

– Kto jej zwrócił uwagę?

 

 

 Każde z was lubi, gdy tata jest zadowolony, gdy się uśmiecha. Lubicie bawić się ze swoimi tatusiami. Cieszycie się, gdy tata daje wam różne upominki. To jest ważne, ale dla taty ważne jest także to, gdy widzi, że jego dziecko wyrasta na dobrego  i mądrego człowieka. Tata upomniał Julkę, gdy źle się zachowywała w kościele. Tata Kacpra uczy go jazdy na rowerze. Niestety Kacper nie posłuchał rad taty. Bóg kocha nas miłością ojcowską.  Dlatego trzeba umieć słuchać, gdy tata zwróci uwagę, bo to też należy do jego obowiązków.

 

 

Fragment Pisma Świętego

Dzieci, bądźcie posłuszne […] waszym rodzicom. (Ef 6,1)

 

Piosenka „Tata jest potrzebny”.

 

Tata jest potrzebny

Tata jest potrzebny,

żeby przybić gwóźdź,

tata jest potrzebny,

by na spacer pójść.

Tata jest potrzebny,

by przytulić mnie

 i bajkę opowiedzieć,

gdy oczy klei sen.

Bo tata, tata, tata potrzebny bardzo jest,

gdy kiedyś spotkam lwa,

to on uratuje mnie.

Tata jest potrzebny,

aby w piłkę grać,

tata jest potrzebny,

by lizaka dać.

Tata jest potrzebny,

a ja kocham go

 i czuję się bezpiecznie,

gdy obok idzie on.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=RTkDuJ2y2s8

 

 

– Co najbardziej podziwiasz u swojego taty?

 – W czym chciałbyś go naśladować?

 – Za co szczególnie chcesz tacie podziękować?

 

 

Rymowanka

 

Dziękuję Bogu w niebie,

kochany tato, za ciebie.

 

 

 

 

 

T: Zesłanie Ducha Świętego.

(28.05.2020 r).

 

 

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/duch-swiety–  Duch Święty malowanka.

 

 

Obecność Ducha Świętego

 

Czasem jesteśmy smutni. Smutek towarzyszy nam, gdy jesteśmy chorzy, zmęczeni, gdy coś nam zginie lub coś się nie uda. Jest nam również smutno, gdy musimy się rozstać z kimś, kogo lubimy. K. odwołuje się do doświadczenia dzieci, pytając na przykład o to, jak się czują, kiedy kończy się weekend i rodzice nie mogą spędzać z nimi tyle czasu albo kiedy mama lub tata wyjeżdżają i nie ma ich przez kilka dni.

– Jak się wtedy czujecie? (dzieciom jest smutno)

 – Co wtedy robią wasi bliscy? (pocieszają)

Dzisiaj powiem wam o tym, jak Jezus pocieszył swoich przyjaciół.

Jezus miał przyjaciół, którymi byli Jego uczniowie. Oni cieszyli się z każdego spotkania z Jezusem. Pewnego dnia Jezus powiedział im, że musi wrócić do swego kochanego Ojca w niebie. Uczniowie zasmucili się, ponieważ było im dobrze z Jezusem.

 

Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego

 

Po 40 dniach ukazywania się uczniom Jezus wstąpił do nieba. K. prezentuje drugą ilustrację przedstawiającą wniebowstąpienie Jezusa. Uczniowie Jezusa oczekiwali na spełnienie Jego obietnicy. Jezus obiecał, że gdy Jego nie będzie już wśród nich, pośle im Ducha Świętego, który będzie im pomagał. Posłuchajmy, co wydarzyło się pewnego dnia.

 

 

 

Pismo Święte fragment Dz 2,1-4a:

 

Znajdowali się wszyscy razem na tym samym miejscu. Nagle dał się słyszeć z nieba szum, jakby uderzenie gwałtownego wichru, i napełnił cały dom, w którym przebywali. Ukazały się im też języki jakby z ognia, które się rozdzielały, i na każdym z nich spoczął jeden. I wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym.

 

 

Piosenka „Duchu Święty przyjdź”.

 

Duchu Święty, przyjdź./x4

Niech wiara zagości, nadzieja zagości,

 niech miłość zagości w nas.

 

https://www.youtube.com/watch?v=4doRTwzx6hU

 

 

Rymowanka

 

Jezus posyła Ducha Świętego,

On jest pomocą dla każdego.

 

 

 

T: Nasze mamy są kochane

(26.05.2020 r).

 

 

Malowanka dla mamy

https://www.e-kolorowanki.eu/kartki-okolicznosciowe/dzien-mamy-kolorowanka/

 

 

Zagadka

 

Dobra, miła i kochana,

 O swe dzieci zatroskana.

To jest nasza ukochana…

 

Przedstaw scenkę z życia mamy:

 

1. Mama gotuje obiad.

 2. Mama odkurza pokój.

3. Mama wiesza pranie.

4. Mama prasuje ubranie dziecka.

5. Mama odpoczywa i pije kawę.

6. Mama modli się.

 

 

Dzień mamy

 

 

 Tego dnia tata obudził Julkę i Karola wcześniej niż zwykle. Uczynił to bardzo cicho, aby nie przeszkadzać mamie. – Dzieci, wstańcie – powiedział – mamy przecież przygotować niespodziankę dla mamy. To dziś jest jej święto. Już pokroiłem chleb, a teraz wychodzę kupić kwiaty. Wy cichutko dokończcie śniadanie. Tata wyszedł, a Julka i Karol szybko ubrali się i poszli do kuchni. Nakryli stół pięknym obrusem i przygotowali uśmiechnięte kanapki. Zaraz potem wrócił tata z bukietem kwiatów. Następnie wszyscy udali się do mamy i zaśpiewali dla niej „Sto lat”. Mama, słysząc radosny śpiew, otworzyła oczy i uśmiechnęła się mile zaskoczona. Jeszcze bardziej się zdziwiła, gdy Julka wręczyła jej bukiet kolorowych kwiatów, a Karol sok i kawałek pysznego ciasta. To zamieszanie obudziło małą Zuzię, która stojąc w łóżeczku wypowiedziała swojej pierwsze słowo – „mama”. Wzruszona mama powiedziała: – Dziękuję wam. Zrobiliście mi wspaniałą niespodziankę. Bardzo was kocham.

 

 

 

Jabłko jest owocem jabłoni, tak jak np. banan owocem bananowca. Te drzewa dają nam owoce. W modlitwie „Zdrowaś Maryjo” mówimy słowa: „błogosławiony owoc żywota twojego, Jezus”, ponieważ Maryja dała nam Jezusa. Jest On więc owocem jej życia. Każde dziecko jest owocem życia swoich rodziców.

 

 

 

Modlitwa „Dziękuję Ci, Panie”

 

Dobry Boże, dziękuję ci:

– Za to, że moja mama mnie kocha.

– Dziękuję Ci, Panie.

– Za to, jak troszczy się o mnie każdego dnia.

– Dziękuję Ci, Panie.

– Za to, że mnie przytula.

– Dziękuję Ci, Panie.

 

 

Rymowanka

 

Dobra mamo, tyś jak słońce,

bo masz serce kochające.

 

 

 

T: Każda parafia ma swojego patrona

(21.05.2020 r).

 

http://e-kolorowanka.pl/gallery/kosciol-kolorowanka  – parafia malowanka.

 

 

Patron

 

 Modliliśmy się do świętych, którzy są w niebie. Oni pomagają nam, wspierając nasze modlitwy do Boga Ojca. W naszych kościołach spotkacie dużo obrazów i figur 271 różnych świętych. Najbardziej znanym świętym pochodzącym z naszego kraju jest papież Jan Paweł II.

http://dziennikparafialny.pl/2019/o-sw-stanislawie-kostce/ - Św. Stanisław Kostka

 

Wysyłam wam ilustrację przedstawiającą św. Stanisława. Jest on patronem dzieci i młodzieży. Patron to osoba święta lub błogosławiona, która będąc już w niebie, opiekuje się żyjącą na ziemi osobą noszącą takie samo imię. Opiekuje się także powierzoną sobie grupą osób, parafian, krajem lub miastem. Święty Stanisław Kostka opiekuje się więc tymi, którzy mają na imię tak samo jak on, Polską, ministrantami, dziećmi i młodzieżą oraz parafiami pw. św. Stanisława Kostki.

 

Nasza Parafia

 

Każdy kościół – parafia ma swojego patrona. Parafia to ludzie, którzy tworzą rodzinę Bożą. Patronem (patronami) naszej parafii jest (są) św. .....................................

Najczęściej obraz patrona znajduje się w głównym ołtarzu, chociaż nie zawsze tak jest, dlatego warto o to zapytać swoich rodziców lub księdza posługującego w parafii. Na czele każdej parafii stoi ksiądz proboszcz. Naszym proboszczem jest ksiądz ................ . (Pomagają mu księża ................ .

 Informacje o parafii można znaleźć na stronie www.................................................) W naszej parafii co niedzielę spotykamy się na Mszy Świętej. Msze odprawiane są o godzinie ....………….... (a Msza z udziałem dzieci jest o godzinie............................). Podczas Mszy rodzina parafialna spotyka się z Bogiem.

 

 

Piosenka „Święty patronie nasz”.

 

Święty ........................., Patronie nasz,

Święty ........................., Patronie nasz,

Módl się, módl się, Módl się za nami. /x3

 

https://www.youtube.com/watch?v=iWIeS6l0a14

 

 

Rymowanka

 

Kłaniam się Tobie, święty patronie,

dbasz o parafię i troszczysz się o mnie.

 

 

 

T: Wychwalamy Boga modlitwą i śpiewem

(19.05.2020 r).

 

https://miastodzieci.pl/kolorowanki/k/instrumenty-muzyczne/ -instrumenty – malowanka.

 

 

Muzyka w Kościele

 

 Będąc w kościele, na pewno słyszeliście śpiew i muzykę.

Organy – instrument, w którym powietrze przepływa przez piszczałki i wydobywa z nich dźwięki. Na organach gra organista. Ten instrument pomaga nam w śpiewie. – Jakie inne instrumenty widzieliście i słyszeliście w kościele?

 W kościele słychać często chór parafialny. Chór to grupa ludzi, którzy potrafią pięknie śpiewać. Grupę dzieci, które śpiewają w kościele, nazywamy scholą. Bardzo ważne jest, by śpiewać w czasie Mszy św. razem ze wszystkim

 

 

Piosenka „Cieszę się alleluja”.

 

Ref. Cieszę się (rysujemy palcem uśmiech na twarzy)

 Alleluja (podnosimy ręce do góry w geście uwielbienia)

 Całym ciałem Panu chwałę

 Oddawać chcę

Ręką prawą (machamy prawą ręką)

 ręką lewą (machamy lewą ręką)

Nogą prawą, nogą prawą (machamy prawą nogą)

 Nogą lewą też (machamy lewą nogą).

 

https://www.youtube.com/watch?v=83CRC0XsGPY

 

Rymowanka

 

Kiedy gramy i śpiewamy,

swego Boga wychwalamy.

 

 

 

T: Chleb jest darem Boga   (14.05.2020 r).

 

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/kwiaty-kolorowanka-3/ – malowanka

 

Lubię jeść

 Bóg nas kocha i daje nam to, czego potrzebujemy do życia. Takim darem jest np. jedzenie. – Co lubicie jeść na śniadanie? Może znajdziecie swoje ulubione jedzenie wśród produktów, które przeczytacie.
 K. czyta produkty potrzebne do przygotowania kanapek przez dzieci: masło, dżem, czekoladę do smarowania pieczywa, pokrojone w plasterki: wędlinę, pomidora, ogórek, jajko. K. nie wymienia chleba. 
 – Czego tu brakuje, aby przygotować kanapki na śniadanie? 
– Skąd się bierze chleb? 
– Skąd chleb wziął się w sklepie?

 

Piosenka „Chleb dla Ciebie”.

Gdy ty śpisz w swoim łóżku,
a tysiąc gwiazd na niebie,
jest ktoś taki, kto pracuje,
piecze chleb dla ciebie.
Abyś rano mógł w przedszkolu jeść świeżutki chlebek,
piekarz całą noc pracuje, piecze chleb dla ciebie.
Ref.: Rogalik, bułeczka, bardzo pyszne są,
i już wszystkie dzieci zajadać je chcą.
Jest chlebek chrupiący – pyszną skórkę ma, / la la la la la

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=kUp6eGtXgzk

 


Żeby powstał chleb, musi pracować wiele osób, ale na samym początku to Bóg dał zboża, w których są ziarna. To z ziaren powstaje mąka, a z niej chleb.

 

T: Jestem kochanym dzieckiem Boga   (12.05.2020 r). 

 

https://www.e-kolorowanki.eu/kolorowanki-lato/kolorowanka-lato-3/ -dzieci Boże

– malowanka.

Zabawa i nauka

 Pokazuje świecę od chrztu, białą szatę, naczynie z wodą. – Z czym się wam kojarzą te przedmioty? 
Chrzest to bardzo ważne wydarzenie w naszym życiu. Pewnie większość z was go nie pamięta, bo byliście wtedy bardzo mali. Może macie w domu zdjęcia, które wam o tym przypominają. Od chwili chrztu wszyscy jesteśmy dziećmi Boga. Pomimo tego, że każdy z nas jest inny, to możemy Boga nazywać swoim Tatą. On zawsze jest przy nas i zna każdego z nas najlepiej. On każdego z nas stworzył i o każdego się troszczy. Wszystkie dzieci na całym świecie mają więc jednego Ojca – Boga. Wszyscy od momentu chrztu świętego jesteśmy dziećmi Bożymi. Wiemy, że Bóg – nasz Ojciec – bardzo nas kocha i pragnie naszego szczęścia. 
– Kto jest Ojcem wszystkich dzieci?
 – Od kiedy wszyscy jesteśmy dziećmi Bożymi?

 

Piosenka „Gdy idziemy poprzez świat”.

Gdy idziemy poprzez świat – chwalmy Boga,
a w każdym miejscu, w każdy czas – chwalmy Boga.
Nie ma w życiu zbędnych dni,
każda chwila ważna jest,
w każdej zobacz Bożą myśl.
Ref.: Bo Bóg naszym Ojcem,
bo Bóg kocha nas,
On szlak nam wyznacza
i sam prowadzi nas.


https://www.youtube.com/watch?v=Jiwqll_hBqc


Rymowanka

Jestem dzieckiem Bożym,
bo Bóg mnie stworzy.

 

 

T: Maryja Matką i Królową Polski   (07.05.2020 r.) 

 

 

https://pl.pinterest.com/amiko1972/maryja-kolorowanki/ - malowanka - Matka Boża 

 

Maryja jest naszą najlepszą Matką. Troszczy się o każdego z nas. O wszystkich naszych problemach mówi Jezusowi i prosi, by On nam pomagał. Maryja zawsze wspierała Jezusa. Gdy Jezus umierał na krzyżu, nie było przy Nim tych, którym przywrócił zdrowie, którym wyświadczał dobro. Uciekli również Jego uczniowie. Została tylko Maryja oraz najmłodszy z uczniów – Jan. Jezus, widząc swoją Matkę i ukochanego ucznia – Jana, w słowach „Oto Matka Twoja” wskazał Janowi, że Maryja będzie matką wszystkich ludzi. W naszej ojczyźnie jest wiele miejsc, w których w szczególny sposób wraz z Maryją oddajemy cześć dobremu Bogu. W Polsce najbardziej znane są: Jasna Góra, Licheń, Gietrzwałd, Limanowa i Święta Lipka, gdzie znajdują się Jej obrazy lub figury. 

 

Sanktuarium – miejsca lub kościoły, w których ludzie modlą się wraz z Maryją przy Jej obrazie lub figurze, nazywamy sanktuariami.  

 

 Klasztor – miejsce, w którym żyją i modlą się zakonnicy albo zakonnice. 

 

https://podroze.onet.pl/polska/10-najswietszych-miejsc-w-polsce/4cy42sv - miejsca święte 

 

 

Jasna Góra  

 

Babciu, dlaczego na obrazie Maryi są takie rysy? – zapytałam. – Posłuchaj Kasiu – powiedziała babcia. – To długa, ale piękna historia. Kiedyś do klasztoru włamali się źli ludzie i ukradli obraz. Włożyli go na wóz i chcieli uciec. Przerazili się, gdy konie nie mogły ruszyć z miejsca. Ze złości pocięli szablą obraz z wizerunkiem Maryi i wyrzucili. Bardzo zniszczony obraz wrócił do klasztoru. Król Polski zajął się jego odnowieniem. Zadanie to powierzył znakomitym malarzom. Ci jednak w żaden sposób nie mogli zamalować rys spowodowanych cięciem szabli. I tak nawet dzisiaj możemy je oglądać. – Kasiu – powiedziała babcia. – Popatrz jeszcze raz na twarz Maryi, na jej oczy. Ma oczy jak najlepsza mama. Patrzy z zatroskaniem na wszystkich ludzi, a szczególnie na tych, którzy się modlą razem z Nią. Polacy bardzo polubili tę twarz Maryi. Wiedzieli, że zawsze mogą Jej powiedzieć o swoich kłopotach i zmartwieniach. Do Niej zwracali się również wtedy, gdy na nasz kraj napadli wrogowie – Szwedzi. Napastnicy bardzo szybko zdobyli Warszawę, Poznań, Kraków i dotarli do Jasnej Góry. Było to już ostatnie ważne miejsce do zdobycia. Pod murami Jasnej Góry stanęło do ataku kilka tysięcy wojsk szwedzkich. Na szczycie natomiast tylko niewielu polskich żołnierzy i zakonników. Walka trwała cztery dni i skończyła się zwycięstwem rycerzy Maryi. Cudowna obrona Jasnej Góry zmobilizowała Polaków do walki i atak szwedzki został odepchnięty. Polska cieszyła się wolnością, a król ogłosił Maryję Królową Polski, dziękował za odniesione zwycięstwo i złożył w imieniu narodu uroczyste ślubowanie. Coraz częściej Polacy zaczęli stawać do apelu, śpiewając o godzinie 21.00 „Maryjo Królowo Polski...” 

 

 

Nauka Hymnu Jasnogórskiego 

 

Maryjo, Królowo Polski,  

jestem przy Tobie,  

pamiętam, czuwam. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=2pDIVq5tYZQ 

 

 

Rymowanka  

 

Pamiętamy ważne dla nas słowa: 

Maryja to Matka i Polski Królowa. 

 

T: Maryja Naszą Matką      (05.05.2020 r.) 

 

 

http://e-kolorowanka.pl/zdrowas-maryjo/13240-zdowas-maryjo-kolorowanka-3.html malowanka - Matka Boża 

 

Piękny miesiąc maj jest w szczególny sposób poświęcony Matce Jezusa, Maryi. Bardzo się cieszymy, że jest Ona również naszą Matką. Dlatego chcąc Jej podziękować za Jej miłość i pokazać, że my również Ją kochamy, miesiąc, w którym kwitną najpiękniejsze kwiaty, poświęcamy Maryi. 

 

 

Majowe kwiaty  

 

Na łące zakwitły pierwsze majowe kwiaty. Julka i?Karol z?zachwytem im się przyglądali. –?Nazbierajmy kwiatów na wiosenny bukiet – zawołała Julka – a?potem podarujemy je mamie. Dzieci zaczęły zrywać kwiaty, wybierając najpiękniejsze. –?Mamie bardzo się spodobają – stwierdził Karol. Kiedy mama dostała kwiaty, rzeczywiście bardzo się ucieszyła i?powiedziała: –?Kwiaty są bardzo ładne. Dziękuję wam, kochani. Wiem nawet, co możemy z?nimi zrobić. Mama wzięła kwiaty i?zaczęła układać z?nich bukiet. Kiedy był gotowy, tata zabrał małą Zuzię, a?mama zawołała starsze dzieci do ogrodu, gdzie na drzewie zawieszona była kapliczka Matki Bożej. –?Te piękne, wiosenne kwiaty damy Maryi, która bardzo się cieszy, jeśli o? niej pamiętamy. I mama wstawiła bukiet do wazonu przy kapliczce. –? Ale naszą miłość do Maryi jeszcze lepiej możemy okazać modlitwą. W? maju modlimy się do Matki Bożej w?wyjątkowy sposób, odmawiając litanię. –?A co to jest litania? – zapytała Julka. Do Maryi się zwracamy, nasze prośby Jej oddamy. 235 –?To taka modlitwa, w?której zwracamy się do Maryi różnymi tytułami i?prosimy „Módl się za nami”. Litanię można też śpiewać. I mama zaczęła odmawiać litanię do Matki Bożej. Karol i?Julka nie znali jeszcze całej litanii, ale przyłączyli się do mamy, odpowiadając po każdym wezwaniu „Módl się za nami”. 

 

 

Nauka pieśni „Była cicha i piękna jak wiosna”  

 

 Była cicha i?piękna jak wiosna, 

żyła prosto, zwyczajnie jak my.  

Ona Boga na świat nam przyniosła 

 i na ziemi wśród łez nowe dni zajaśniały.  

Matka, która wszystko rozumie,  

sercem ogarnia każdego z?nas. 

 Matka zobaczyć dobro w?nas umie,  

Ona jest z?nami w?każdy czas. 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=L69GYwqOiiQ 

 

 

 

Rymowanka  

 

Do Maryi się zwracamy, 

 nasze prośby Jej oddamy.  

 

 

 

T: Niedziela to dzień święty (30.04.2020 r ).

 

https://pl.pinterest.com/amiko1972/eucharystia/-

Eucharystia- malowanki.

 

Niedzielna - Msza Święta

Karol skończył odrabiać lekcje, spakował książki i pomyślał: „Dobrze, że jutro niedziela. Odpocznę sobie trochę od nauki i dłużej pośpię”. W niedzielny poranek Julkę i Karola obudziło radosne bicie dzwonów na kościelnej wieży, a z kuchni mama wołała: – Dzieci, wstawajcie, bo już późno! Chyba nie zamierzacie spędzić całej niedzieli w łóżkach? Tata dodał: – Zaraz po śniadaniu idziemy do kościoła, a później pojedziemy do dziadka i babci. Chyba nie zapomnieliście, że zaprosili nas na obiad? – Hura! – cieszyła się Julka. – Uwielbiam jeździć do dziadków. Dzieci szybko się umyły i ubrały. Julka włożyła nową sukienkę, a Karol ulubione, codzienne dżinsy. Gdy mama zobaczyła Karola, powiedziała: – Nie możesz iść do kościoła w tych przybrudzonych spodniach. Uprasowałam ci wczoraj nowe, czyste. Wkrótce cała rodzina była już w kościele. Dzieci podeszły przed ołtarz, aby lepiej widzieć księdza i być blisko innych dzieci. Po odczytaniu fragmentów Pisma Świętego ksiądz podchodził zawsze do dzieci i rozmawiał z nimi. Julka i Karol bardzo lubili jego zagadki i pytania. Stojąc blisko ołtarza tak jak inne dzieci, mogli razem z nimi udzielać księdzu odpowiedzi i wspólnie śpiewać. Po Mszy św. wszyscy pojechali na świąteczny obiad do dziadków. Czas upłynął im tam bardzo przyjemnie. Potem całą rodziną poszli na wspólny spacer do lasu. Julka znalazła nawet kilka jadalnych grzybów. Gdy wrócili do domu pełni wrażeń, Julka pomyślała: „Szkoda, że ten dzień był taki krótki”

 

 

Rozmowa na temat opowiadań

 

– Dlaczego Karol się cieszył, że będzie niedziela?

– Dokąd cała rodzina Julki miała się wybrać w niedzielę?

 – Jak ubrały się dzieci do kościoła?

 – Co ludzie robią w czasie Mszy św.?

 – Kto rozmawiał z dziećmi podczas Mszy?

 – Gdzie Julka i Karol pojechali z rodzicami po Mszy?

 

Zapraszam do ogladania 

https://www.youtube.com/watch?v=Oksp9q_ZeyA

 

T: Uczeń Jezusa zabawą i nauką chwali Boga  (28.04.2020 r).

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/zabawa-z-emilka  - zabawa dzieci - malowanka.

 

Zabawa i nauka

 Julka codziennie spotyka się w przedszkolu ze swoimi koleżankami. Razem wymyślają różne zabawy, a ulubioną jest zabawa lalkami w dom. Zazwyczaj Zosia bawi się dużą lalką, a Julka, Zuzia i Amelka mniejszymi. Jednak pewnego dnia Amelka się zbuntowała. Chciała pobawić się dużą lalką. Dziewczynki zaczęły się kłócić i wyrywać sobie lakę z rąk. To zachowanie nie spodobało się pani. Głośno powiedziała „Dość!!!”. Dziewczynki stanęły bez ruchu, a pani zapytała: – Co się stało? Wtedy Julka postanowiła wyjaśnić całe zajście i powiedziała, że dziewczynki chciały bawić się tą samą laką. – Nie można wyrywać sobie lalki z rąk. Należy ustalić, kto i jak długo będzie się bawił tą lalką. Powinniście się dzielić. Zgodna zabawa podoba się dobremu Bogu. Kacper ma kolegę Kubę, który chodzi już do pierwszej klasy. W wakacje chłopcy spędzali całe dnie, bawiąc się razem na podwórku. Rozumieli się i ich zabawy zawsze były zgodne. Dziś Kacper poprosił mamę, aby zadzwoniła do Kuby, bo chce się z nim spotkać i pobawić nowymi samochodami. Niestety Kuba nie mógł dziś przyjść, ponieważ musiał dokończyć rysować szlaczki i przygotować rysunek na zajęcia. Ale mama Kuby obiecała, że w sobotę chłopcy się spotkają i będą mogli spędzić razem cały dzień.

 

 

Zabawa „Zgadnij, o czym mówię?” – Czytam dzieciom zagadki, nie mówiąc, kto to jest. Dzieci zgadują jaki to zawód.

Kierowca

Gdy miejski autobus przejeżdża ulicą, możesz go zobaczyć – jest za kierownicą.

Strażacy

Przyjeżdżają szybko, stawiają drabinę. Zawsze dzielnie walczą z pożarem i dymem.

 Listonosz

Chodzi z dużą torbą, trudne ma zadanie. Zajmuje się co dzień listów doręczaniem.

Policjanci

Gdy na skrzyżowaniu światła się zepsują, w białych rękawiczkach ruchem aut kierują.

Fryzjer

Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę, gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę.

 Lekarz

Z troską pochyla się nad tobą, bo wie, jak zmagać się z chorobą. Lek ci zapisze czasem gorzki, mierzy ci temperaturę i martwi się, gdy idzie w górę.

Sprzedawczyni

 Pani za sklepową ladą kupujących grzecznie wita. Tu odważy, tam domierzy towar dobry, tani, świeży.

 

Rymowanka

Zgodnie się bawię i pilnie uczę,

bo jestem przecież Jezusa uczniem.

 

 

T:Niedziela to dzień święty (30.04.2020 r ).

https://pl.pinterest.com/amiko1972/eucharystia/-

Eucharystia- malowanki.

Niedzielna Msza Święta

Karol skończył odrabiać lekcje, spakował książki i pomyślał: „Dobrze, że jutro niedziela. Odpocznę sobie trochę od nauki i dłużej pośpię”. W niedzielny poranek Julkę i Karola obudziło radosne bicie dzwonów na kościelnej wieży, a z kuchni mama wołała: – Dzieci, wstawajcie, bo już późno! Chyba nie zamierzacie spędzić całej niedzieli w łóżkach? Tata dodał: – Zaraz po śniadaniu idziemy do kościoła, a później pojedziemy do dziadka i babci. Chyba nie zapomnieliście, że zaprosili nas na obiad? – Hura! – cieszyła się Julka. – Uwielbiam jeździć do dziadków. Dzieci szybko się umyły i ubrały. Julka włożyła nową sukienkę, a Karol ulubione, codzienne dżinsy. Gdy mama zobaczyła Karola, powiedziała: – Nie możesz iść do kościoła w tych przybrudzonych spodniach. Uprasowałam ci wczoraj nowe, czyste. Wkrótce cała rodzina była już w kościele. Dzieci podeszły przed ołtarz, aby lepiej widzieć księdza i być blisko innych dzieci. Po odczytaniu fragmentów Pisma Świętego ksiądz podchodził zawsze do dzieci i rozmawiał z nimi. Julka i Karol bardzo lubili jego zagadki i pytania. Stojąc blisko ołtarza tak jak inne dzieci, mogli razem z nimi udzielać księdzu odpowiedzi i wspólnie śpiewać. Po Mszy św. wszyscy pojechali na świąteczny obiad do dziadków. Czas upłynął im tam bardzo przyjemnie. Potem całą rodziną poszli na wspólny spacer do lasu. Julka znalazła nawet kilka jadalnych grzybów. Gdy wrócili do domu pełni wrażeń, Julka pomyślała: „Szkoda, że ten dzień był taki krótki”

Rozmowa na temat opowiadań

 

– Dlaczego Karol się cieszył, że będzie niedziela?

– Dokąd cała rodzina Julki miała się wybrać w niedzielę?

 – Jak ubrały się dzieci do kościoła?

 – Co ludzie robią w czasie Mszy św.?

 – Kto rozmawiał z dziećmi podczas Mszy?

 – Gdzie Julka i Karol pojechali z rodzicami po Mszy?

Nauka piosenki „Jezus o poranku”

Jezus, Jezus, Jezus o poranku,

Jezus i w południe,

Jezus, Jezus, Jezus, gdy zapada zmrok.

Kochaj Go, kochaj Go,

 kochaj o poranku…

Wędruj z Nim, wędruj z Nim,

wędruj o poranku…….

https://www.youtube.com/watch?v=Oksp9q_ZeyA

Rymowanka

Do kościoła dziś idziemy,

tam się z Bogiem spotkać chcemy.
 


 

T: Uczeń Jezusa zabawą i nauką chwali Boga (28.04.2020 r).

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/zabawa-z-emilka - zabawa dzieci - -malowanka.

Zabawa i nauka

 Julka codziennie spotyka się w przedszkolu ze swoimi koleżankami. Razem wymyślają różne zabawy, a ulubioną jest zabawa lalkami w dom. Zazwyczaj Zosia bawi się dużą lalką, a Julka, Zuzia i Amelka mniejszymi. Jednak pewnego dnia Amelka się zbuntowała. Chciała pobawić się dużą lalką. Dziewczynki zaczęły się kłócić i wyrywać sobie lakę z rąk. To zachowanie nie spodobało się pani. Głośno powiedziała „Dość!!!”. Dziewczynki stanęły bez ruchu, a pani zapytała: – Co się stało? Wtedy Julka postanowiła wyjaśnić całe zajście i powiedziała, że dziewczynki chciały bawić się tą samą laką. – Nie można wyrywać sobie lalki z rąk. Należy ustalić, kto i jak długo będzie się bawił tą lalką. Powinniście się dzielić. Zgodna zabawa podoba się dobremu Bogu. Kacper ma kolegę Kubę, który chodzi już do pierwszej klasy. W wakacje chłopcy spędzali całe dnie, bawiąc się razem na podwórku. Rozumieli się i ich zabawy zawsze były zgodne. Dziś Kacper poprosił mamę, aby zadzwoniła do Kuby, bo chce się z nim spotkać i pobawić nowymi samochodami. Niestety Kuba nie mógł dziś przyjść, ponieważ musiał dokończyć rysować szlaczki i przygotować rysunek na zajęcia. Ale mama Kuby obiecała, że w sobotę chłopcy się spotkają i będą mogli spędzić razem cały dzień.

Rozmowa na temat opowiadań

– Jaka jest ulubiona zabawa Julki i jej koleżanek?

– Dlaczego zachowanie dziewczynek nie podobało się pani?

– Jak ma na imię kolega Kacpra?

 – Dlaczego Kacper nie mógł się spotkać z Kubą?

 – Jaka powinna być wspólna zabawa dzieci?

 – Jak wygląda wasza zabawa w domu i przedszkolu?

Zabawa „Zgadnij, o czym mówię?” – Czytam dzieciom zagadki, nie mówiąc, kto to jest. Dzieci zgadują jaki to zawód.

Kierowca

Gdy miejski autobus przejeżdża ulicą, możesz go zobaczyć – jest za kierownicą.

Strażacy

Przyjeżdżają szybko, stawiają drabinę. Zawsze dzielnie walczą z pożarem i dymem.

 Listonosz

Chodzi z dużą torbą, trudne ma zadanie. Zajmuje się co dzień listów doręczaniem.

Policjanci

Gdy na skrzyżowaniu światła się zepsują, w białych rękawiczkach ruchem aut kierują.

Fryzjer

Na stoliku mam nożyce, gdy je sprytnie w ręce chwycę, gdy przy pracy się uwinę, wnet ostrzygę ci czuprynę.

 Lekarz

Z troską pochyla się nad tobą, bo wie, jak zmagać się z chorobą. Lek ci zapisze czasem gorzki, mierzy ci temperaturę i martwi się, gdy idzie w górę.

Sprzedawczyni

 Pani za sklepową ladą kupujących grzecznie wita. Tu odważy, tam domierzy towar dobry, tani, świeży.

 

Rymowanka

Zgodnie się bawię i pilnie uczę,

bo jestem przecież Jezusa uczniem.

 


T: Jezus spotkać ze mną się chce, do swego stołu zaprasza mnie (23.04.2020 r.)

https://www.pinterest.se/pin/698902435893377441/ - Malowanka - kielich i hostia

Uroczysty dzień Pierwszej Komunii Świętej

 W naszym domu od rana wszyscy byli poruszeni. Dzień ten był bardzo uroczysty, ponieważ mój brat Piotrek miał przystąpić po raz pierwszy do Komunii Świętej. Mama zaprosiła wszystkich do posiłku. Usiedliśmy razem do śniadania przy dużym stole: mama, tata, babcia Marysia, oczywiście Piotrek, ja i moja mała siostra Ola. Tata powiedział: – Pomódlmy się – i rozpoczął modlitwę. – Pobłogosław dobry Boże nas i ten posiłek, naucz nas dzielić się chlebem i miłością ze wszystkimi. – Amen – odpowiedzieliśmy wszyscy. Gdy jedliśmy śniadanie, wszyscy starali się być dla siebie mili, a zwłaszcza Piotrek pomagał innym jak mógł. Chciał nawet nakarmić małą Olę. Potem ubraliśmy się odświętnie, a Piotrek założył biały, długi strój, który nazywa się alba. – Mamo – powiedziałam – Piotrek wygląda tak, jakby miał białą szatę, którą Ola dostała na chrzcie. – Tak Kasiu, bo wyznał Jezusowi swoje złe czyny i ma czyste serce. On przyjmie dziś Ciało Jezusa pod postacią białej hostii. Gdy wszyscy byli już gotowi, pojechaliśmy do kościoła. Było tam wiele dzieci ubranych w białe stroje. Wszystko było bardzo uroczyste. Ksiądz mówił, że tak jak chleb leży na stole w domu, aby go zjeść i posilić się, tak Jezus pod postacią chleba leży na stole ołtarza, aby przyjąć Go w Komunii Świętej. i mieć siłę dobrze żyć. Zapamiętałam też bardzo ważne słowa Jezusa, które ksiądz wypowiada w czasie Mszy Świętej: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje”.

Słuchanie piosenki „Oto jest dzień”

https://www.youtube.com/watch?v=xVkSxl0EaTs

Rymowanka

Jezus ze mną spotkać się chce,

do swego stołu zaprasza mnie.


 

T: Dobry Jezu Ciebie kocham, miłosierdziu Twemu ufam (21.04.2020 r.)

http://katechezanatana.pl/jezus-milosierny-kolorowanki/ - Malowanka Jezusa miłosiernego

https://www.produktysakralne.pl/obrazek-jezu-ufam-tobie-sakrament-chorych,3,-2,9834 - Obraz „Jezu ufam Tobie”

Pielgrzymka rodziny Kasi

Na ostatniej katechezie rozmawialiśmy o Bożym miłosierdziu. Dowiedziałam się, że Bóg zawsze pragnie naszego dobra i nigdy nas nie opuści. On kocha nas tak wielką miłością, że dla naszego dobra zesłał na ziemię swojego Syna Jezusa. Taką ogromną miłość nazywamy miłosierdziem. Pani katechetka powiedziała nam: – Pierwszą niedzielę po Wielkanocy nazywamy niedzielą miłosierdzia. W tym dniu w szczególny sposób dziękujemy Bogu za Jego miłosierdzie. W Krakowie jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i w tym dniu odbywają się tam uroczystości. Po przyjściu z przedszkola powiedziałam do mamy: – Mamo, czy wiesz, że w najbliższą niedzielę będzie święto Bożego Miłosierdzia. – Wiem – odpowiedziała mama – mamy dla ciebie niespodziankę. W niedzielę pojedziemy całą rodziną na Mszę Świętą do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie, a potem odwiedzimy ciocię, która mieszka w tym mieście. K. prezentuje dzieciom ilustracje Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Gdy dojechaliśmy do sanktuarium, był duży tłok i tata musiał się bardzo natrudzić, aby zaparkować samochód. Gdy już to zrobił, wszyscy udaliśmy się do kościoła. W środku bardzo mi się podobało, zwłaszcza obraz Jezusa, na którym spod Jego szaty wypływają dwa promienie: jeden czerwony, a drugi bladoniebieski. Pod obrazem był napis „Jezu, ufam Tobie”. – A kim jest siostra namalowana na tym małym obrazie – spytałam babcię. – To św. Faustyna Kowalska. To właśnie jej ukazywał się Jezus zmartwychwstały i prosił o namalowanie swojego obrazu. Jej również przekazał polecenie, aby niedziela po Wielkanocy była obchodzona jako święto Miłosierdzia Bożego. W ten sposób Bóg chciał przypomnieć wszystkim ludziom, że największym pragnieniem Jego serca jest dawać przebaczenie i miłość. – Babciu, skąd to wszystko wiesz? – zapytałam. – Z książki, którą napisała św. Faustyna. Spisywała ona to wszystko, co Jezus jej powiedział. On też nauczył ją pięknej modlitwy, którą nazywamy „Koronką do Miłosierdzia Bożego”. Modlimy się w niej o to, aby dobry Bóg przebaczył ludziom wszystko to, czym Go zasmucają. – A gdzie mieszkała św. Faustyna? – Właśnie tutaj spędziła ostatnie lata swojego życia. Zmarła, mając 33 lata. Ojciec Święty Jan Paweł II ogłosił uroczyście polską siostrę zakonną świętą. Jest to powód do wielkiej radości dla całego Kościoła, a zwłaszcza dla Polski. W 2002 roku w tym miejscu Jan Paweł II oddał cały świat Miłosierdziu Bożemu. Gdy dowiedziałam się tego wszystkiego, uklęknęliśmy i pomodliliśmy się słowami modlitwy „Jezu, ufam Tobie”, a babcia obiecała, że w drodze powrotnej nauczy mnie „Koronki do Miłosierdzia Bożego”. Później odwiedziliśmy ciocię, a wieczorem zmęczeni wróciliśmy do domu. Gdy się modliłam, podziękowałam dobremu Bogu za Jego wielką miłość.

Słuchanie piosenki „Jezu ufam Tobie”

Jezu ufam Tobie,

Jezu kocham Cię.

W miłosierdziu swoim nie opuścisz mnie.

Jezu ufam Tobie,

 Jezu kocham Cię.

Do swojego serca mocno przytul mnie.

https://www.youtube.com/watch?v=JhtUoH7s1GE

Rymowanka

Dobry Jezu, Ciebie kocham,

miłosierdziu Twemu ufam.


 CIEKAWOSTKI RELIGIJNE

https://www.youtube.com/watch?v=46mJt2Wryms&fbclid=IwAR0A1WUUdcPsnwCkUs0vjpIdStw8ZnMhM4eGopQqevZx41WcjzTEkGyTiqA – Pieśni i piosenki religijne w różnych wersjach

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=2267fb114c40&fbclid=IwAR2cbxTq9rIovb5UM8MolrZLbY3IDoBlLMdZ0vXgRvkQ_yThTQ49iQbJNW8 – Puzzle Zmartwychwstanie

https://wordwall.net/play/1497/377/936?fbclid=IwAR19DbyLevImouePAE4hUgA54h-mF702kx-Slj1chZNjynzpbos99CSl90Q – Święto Bożego Miłosierdzia  - znajdź słowo


T: Z miłością głosimy Ewangelię całemu światu (16.04.2020 r.)

Dzisiaj porozmawiamy o ludziach, którzy z miłości do Boga pojechali w różne strony świata, aby innym ludziom mówić o Nim. Tych ludzi nazywamy misjonarzami i misjonarkami. Są na świecie kraje, gdzie żyją ludzie, którzy nie słyszeli o Bogu. Dlatego księża, siostry zakonne, ale także lekarze czy pielęgniarki, jadą do Afryki, Ameryki Południowej, Azji, aby im opowiadać o wspaniałym i kochającym Jezusie i Jego Matce.

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/tags/misjonarz - Malowanka- misjonarze

Julka zostaje misjonarką

Gdy Julka wróciła z  przedszkola, była bardzo wesoła. Przywitała się radośnie z mamą i szybko pobiegła do pokoju Karola. Po chwili wróciła, trzymając w ręku mapę. – Mamusiu – powiedziała – pokaż mi, gdzie jest Afryka. Zdziwiona mama wskazała na mapie kontynent afrykański. – Oto Afryka. A czemu pytasz? – Bo ja już wiem, kim będę, gdy dorosnę. – A czy i ja mogę się dowiedzieć, kim chcesz zostać, córeczko? – Będę misjonarką, pojadę do Afryki, by pomagać ludziom poznawać Boga. Mama z jeszcze większym zdziwieniem popatrzyła na Julkę i zapytała: – Córko, skąd ci przyszedł do głowy taki pomysł? – Dziś nasze przedszkole odwiedziła siostra zakonna, która pracuje jako misjonarka w Afryce. Opowiadała o pracy misjonarzy, o tym, jak uczą ludzi o Bogu. Siostra mówiła też, że misjonarze budują kościoły i kaplice, szkoły, szpitale, domy dla dzieci, które nie mają rodziców, leczą chorych, uczą również pisać i czytać nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Julka mówiła bez chwili przerwy, a mama z zainteresowaniem jej słuchała. – Na koniec siostra powiedziała, że trzeba wielu misjonarzy do pracy w Afryce. Postanowiłam, że zostanę misjonarką – dodała dziewczynka. Mama ze wzruszeniem popatrzyła na córkę, przytuliła ją mocno do siebie i powiedziała: – Cieszę się, że twoje serce jest pełne dobroci i miłości. A wiesz, że już teraz możesz pomóc misjonarzom i ofiarować za nich modlitwę? – Mamusiu, od dziś codziennie będę się modliła za misjonarzy i misjonarki, by mieli siłę i odwagę pomagać potrzebującym. A gdy dorosnę, pojadę na misje! Z sąsiedniego pokoju wyszedł tata, który przysłuchiwał się wszystkiemu. Podszedł do córki i powiedział:  – Juleczko, jestem z ciebie bardzo dumny. Już teraz dzięki twojej modlitwie zostaniesz misjonarką. W najbliższą niedzielę będzie w kościele spotkanie z misjonarzami i jeżeli chcesz, to złożymy w ofierze pieniądze na misje. – Tak tatusiu, bardzo o to proszę.

Nauka piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=e-uJ-8qhl0A

Wiele jest serc Wiele jest serc, które czekają na Ewangelię.

Wiele jest serc, które czekają wciąż.

Rymowanka

Misjonarze w świat ruszają,

niosą ludziom Boga i im pomagają.

 


T: Msza Święta spotkaniem z Jezusem Zmartwychwstałym (14.04.2020 r.)

https://pl.pinterest.com/pin/185280972148239360/ - Baranek – Alleluja

Symbole Zmartwychwstania w Kościele

Jezus zmartwychwstał, wstał z grobu i żyje wśród nas. W kościele jest grób Jezusa – od niedzieli jest pusty. Przy ołtarzu pojawiły się natomiast znaki zmartwychwstałego Jezusa.

Baranek wielkanocny symbolizuje zmartwychwstałego Jezusa. Jezus umarł za moje i twoje grzechy, choć był niewinny.

Pan Jezus oddał za nas swoje życie. Jesteśmy mu bardzo za to wdzięczni. Podczas każdej Mszy Świętej przypominamy sobie o tym, śpiewając:

Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami. Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, obdarz nas pokojem.

W kościele jest takie szczególne miejsce, w którym jest schowane Ciało Jezusa. Znajduje się tam ono pod postacią Białego Chleba. To miejsce ma trudną nazwę – TA-BER-NA-KU-LUM.

Posłuchajcie uważnie, a następnie wspólnie ją powtórzymy. Tabernakulum to szczególne miejsce obecności Boga. Jest w nim przechowywane Ciało Jezusa w postaci Białego Chleba. Przyjmują je ludzie, którzy mają dobre serca. Wy, drogie dzieci, po dobrym przygotowaniu, będziecie mogły przyjąć Jezusa

Rymowanka

Jezus żyje i jest z nami,

na Mszy Świętej Go spotkamy.

https://diecezja.radom.pl/katecheza-nr-9-tabernakulum/ - zdjęcie Tabernakulum


T: Wielki Piątek – Jezus cierpi i umiera z miłości  do ludzi

http://bibliadladzieci.com/materialy/arcykaplanska-modlitwa-jezusa/arcykaplanska-modlitwa-jezusa-kolorowanka/ - Modlitwa w Ogrojcu – kolorowanka

https://www.google.pl/search?q=kwiat+korony+cierniowej&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=dDM3ARUDm2PMUM%253A%252CBe6vZWXLXnOQMM%252C_&vet=1&usg=AI4_-kQaOYiB0rXMyBFLUHVxqcDQTzjahA&sa=X&ved=2ahUKEwjS24WZs8zoAhWlpYsKHWIDBUAQ9QEwAHoECAoQDw#imgrc=dDM3ARUDm2PMUM – Zdjęcia kwiatów korony cierniowej

http://www.supercoloring.com/pl/kolorowanki/ukrzyzowany-jezus-na-krzyzu - Jezus na Krzyżu - kolorowanka

 

Wielki Piątek

Wczesnym rankiem żołnierze zaprowadzili Jezusa przed sąd. – Po co Go do mnie przyprowadziliście? – zapytał sędzia. – To niewinny człowiek. Wtedy źli ludzie zaczęli oskarżać Jezusa i mówić: – On rozpowiada kłamstwa o Bogu, musi zostać ukarany. Sędzia wiedział, że to nieprawda, i chciał uwolnić Jezusa, ale ludzie zaczęli jeszcze głośniej krzyczeć: – Musi ponieść karę! Jeśli Go uwolnisz, jesteś złym sędzią. Wtedy sędzia się przestraszył i kazał ubiczować Jezusa. Żołnierze wykonali jego rozkaz, zadając Jezusowi ogromne cierpienie. Na głowę założyli mu koronę z ostrych cierni i wyśmiewali się z Niego. Sędzia myślał, że taka kara wystarczy i  teraz będzie mógł uwolnić Jezusa, lecz ludzie dalej wołali: – Ukrzyżuj Go, ukrzyżuj! I sędzia skazał Jezusa na przybicie do krzyża. Jezus wziął więc krzyż i dźwigał go na wysoką górę. Był bardzo zmęczony, a drzewo krzyża było ciężkie. Źli ludzie bili Go i popychali, prowadząc na szczyt. Jezus potknął się o kamień i upadł, jeszcze bardziej raniąc sobie ręce i nogi. Ale wiedział, że niesie krzyż z miłości do ludzi, więc wstał i ruszył dalej. 210 Kiedy szedł, spotkał swoją Matkę. Była bardzo zapłakana, bo widziała, jak strasznie cierpi jej Syn. – Nie płacz, Mamo – powiedział Jezus. – Ja niosę ten krzyż dlatego, że kocham ludzi. Wolę sam cierpieć, aby ocalić ich od złego. I dalej wchodził na górę. Nagle podbiegła do niego kobieta i chustą wytarła Jego zmęczoną twarz. To była Weronika. Nie przestraszyła się żołnierzy, którzy pilnowali Jezusa, bo wiedziała, że tylko tak może Mu pomóc. – Dziękuję ci, Weroniko – powiedział Jezus. I ruszył dalej, dźwigając ciężki krzyż.

Nauka Piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=hn1mhvH7kII

Bóg tak umiłował świat            

Że Syna swego jednorodzonego dał   

Aby każdy kto w Niego wierzy

Nie zginął ale życie wieczne miał

Ooo, Jezus, Jezus, Jezus /2x

Rymowanka

Cierpi Jezus za me czyny,

choć sam nie ma żadnej winy.


T: Wielki Czwartek – Jezus jest naszym przyjacielem

http://bibliadladzieci.com/materialy/kolorowanki/ostatnia-wieczerza-kolorowanka/ - Ostatnia Wieczerza – kolorowanka

Spotkanie Jezusa z przyjaciółmi – Ostatnia Wieczerza

Jezus, gdy chodził po ziemi, również spotykał się ze swoimi przyjaciółmi przy stole. Jedno z tych spotkań było wyjątkowe. Jezus zaprosił swoich uczniów na ostatnią kolację, którą spożył żyjąc na ziemi.

 Ostatnia wspólna wieczerza To był czwartek. Jezus zaprosił swoich dwunastu przyjaciół, aby usiedli z nim do kolacji, czyli wieczerzy. Przed wieczerzą Jezus wziął miskę z wodą i ręcznik. Uklęknął przed apostołami i obmył im stopy. Dziecko umieszcza na tablicy ilustrację Jezusa myjącego stopy apostołom. Piotr nie chciał się na to zgodzić. Lecz Jezus rzekł: – Jeśli ja czynię wam dobro, także wy powinniście je sobie czynić nawzajem. Chcę, żebyście pomagali sobie. To jest moje przykazanie dla tych, którzy chcą być moimi uczniami. Jezus wziął chleb, podziękował Bogu za niego i połamał go, aby wszyscy mogli wziąć po kawałku. – Ten chleb stanie się teraz moim Ciałem, które za was będzie wydane. Znaczy to, że gdy odejdę do Ojca i tak będziecie mogli się ze mną spotykać. Na znak mojej miłości zostawiam wam swoje Ciało pod postacią chleba. W ten sposób będę z wami zawsze, a wy będziecie to czynić na moją pamiątkę. Dziecko umieszcza na tablicy ilustrację Jezusa łamiącego chleb. Potem wziął kielich z winem, podziękował za nie Bogu i podał kielich swoim uczniom. – To jest moja Krew, która zostanie przelana za wasze ocalenie. Dziecko umieszcza na tablicy ilustrację Jezusa podnoszącego kielich. Potem Jezus rzekł do swoich przyjaciół: – Przygotowuję się, aby wrócić do Boga, mojego Ojca – rzekł – lecz powrócę. Pewnego dnia przyjdę po was i będziecie z Bogiem na zawsze. Ja zawsze będę was kochał. 

 

 

Nauka Piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=CPZGruj6Nqc

Abyśmy byli jedno, 

Podajmy sobie ręce, 

Abyśmy byli razem 

I jedno mieli serce. 

Dzielmy się chlebem 

Dzielmy się niebem, 

Niech się odmieni 

Niech się odmieni, 

Oblicze ziemi, tej ziemi. 

Rymowanka

Ciało i Krew Bożego Syna

pod postaciami chleba i wina.

Katarzyna Chramęga


T: W Niedzielę Palmową uwielbiamy Jezusa

http://bibliadladzieci.com/materialy/kolorowanki/wjazd-jezusa-jerozolimy-kolorowanka/ - Wjazd Jezusa do Jerozolimy – kolorowanka.

Posłuchajmy, jak witano Jezusa:

Jezus i jego uczniowie byli w drodze do dużego miasta – Jerozolimy. Gdy już byli blisko,  Jezus powiedział:

– Tam, w dole, jest wioska. Idźcie, znajdźcie osła i przyprowadźcie go tutaj. Właścicielowi powiedzcie, że teraz osła potrzebuje Jezus, a oddacie go później.

Uczniowie zrobili tak, jak polecił im Jezus. Przyprowadzili osła, przykryli jego grzbiet swoimi płaszczami i pomogli wsiąść na niego Jezusowi. Mimo że zwierzęcia jeszcze nigdy nikt nie dosiadał, było spokojne.

Wiele osób czekało na Jezusa w Jerozolimie. Radosny tłum witał Go, wymachując ściętymi gałązkami palm. Ludzie rzucali je na drogę, aby przywitać Jezusa jak króla. Wszyscy cieszyli się i wiwatowali, głośno wołając:

– Hosanna! Przybywa Król obiecany przez Boga!

– Niech żyje nasz Król! Niech Bóg błogosławi Jezusa, który przychodzi w Jego imię! Chwała Bogu!

Nauka Piosenki:

https://www.youtube.com/watch?v=ZDtFxPeLe8I

Jesteś Królem, Jesteś Królem, D A h

Królem jest Bóg G

Jesteś Królem, Jesteś Królem, D A h

Królem jest Bóg. G

Podnieśmy wszyscy nasze sera, D

Podnieśmy wszyscy nasze dłonie, A

Stawajmy przed obliczem Boga, h

Wielbiąc Go. G

Rymowanka

Ludzie w rękach palmy mają,

Jezusa jak króla witają.


Modlitwy, których ostatnio uczyły się dzieci:

Modlitwa o dobry dzień

Mój ukochany Boże,
wiem, że Ty wszystko możesz.
Z serca proszę Cię całego,
miej w opiece mnie małego,
naucz mnie żyć tak jak trzeba,
i zaprowadź mnie do nieba.
Amen.


Modlitwa o błogosławieństwo

Do Ciebie, Boże,
rączki podnoszę,
o zdrowie dla moich
najbliższych proszę
i proszę także,
niech mnie od złego
na każdym kroku
aniołki strzegą. Amen.

O ZDROWIE
Panie Boże, od którego wszystko pochodzi, Twoim największym darem dla mnie jest moje życie. Dzięki Ci za to. Proszę Cię również, obdarz mnie i moich bliskich zdrowiem duszy i ciała, byśmy mogli w życiu Tobie wiernie służyć i pomagać ludziom.

Panie Jezu, Ty współczułeś cierpiącym i byłeś dla nich pomocą. Daj zdrowie duszy i ciała oraz pogodę ducha moim bliskim, którzy cierpią. Uchroń ich od zwątpienia, lęku i rozpaczy. Spraw, aby byli zjednoczeni z Tobą i aby w Twoim krzyżu dostrzegli sens i wielkość cierpienia.

 

 Modlitwa przed posiłkiem:

Panie Jezu nasze Słonko
pobłogosław to jedzonko.
Amen.

Modlitwy przed posiłkiem
 

Boże, dzięki Ci składamy
za to, co spożywać mamy,
Ty nas żywić nie przestajesz,
pobłogosław, co nam dajesz.
Amen

Katarzyna Chramęga


1.Piosenki

https://www.youtube.com/watch?v=ADS9Q9qJJWI

https://www.youtube.com/watch?v=ZDtFxPeLe8I

https://www.youtube.com/watch?v=hn1mhvH7kII

 

2. Karaoke „Tak mnie skrusz”

https://www.youtube.com/watch?v=6NLhs7MYpK8&fbclid=IwAR3h4pKrtbhgEwB2N9Sr8FXtKqvqV-ppDtBIEQ84AL8x2iwWUwoJo5MbjVI

 

3.Puzzle Wjazd do Jerozolimy

 

https://www.jigsawplanet.com/?rc=play&pid=065780969a29&fbclid=IwAR2fZH_8CAGHyRNVQzHpQz1MM7QhM0hGn8YM3kuzEV1XqzKCfiH2snLyvns

4. Puzzle Stacji Drogi Krzyżowej

https://view.genial.ly/5e6f5b024b44a00fb797da97/interactive-image-stacje-drogi-krzyzowej?fbclid=IwAR1egqKkiAETJ8

 

5. Katechezy dla najmłodszych

https://view.genial.ly/5e78b473a330b30dbe6a4c3e?fbclid=IwAR3JAOdlsyta3sC4o5Il5baoKR4x47E7FHXlsmZE3Yk3cf9z

Katarzyna Chramęga


Ostatnia aktualizacja: 2020-06-24